vyrashivanie_tykvy

Як правильно вирощувати гарбузи

12 Фактів про користь гарбуза Ви вже читали в цій статті

https://semenaua.com/uk/content/66-12-prichin-vzhivati-garbuz  А ось, як виростити гарбуз так, щоб потім сусідам хвастатья розмірами плодів ми зараз Вам розповімо.

  1. Правило - чим старіше насіння, тим ймовірніше висока врожайність, дуже влучне для гарбузового насіння. Добре, коли Ви заздалегідь зберігаєте запаси старе насіння, якщо ж насіння свіже або покупне, доведеться його штучно состарювати. У цьому нам допоможе прогрівання. Наприклад, можна закутати насіння в темну ганчірку і годин п'ять або шість витримати на сонці. Або в духовці  півгодини потримати при 20 ° С, потім годину - при 30 ° С, потім ще годинку при 40 ° С і, нарешті, пару годин при 50 ° С. Після підігріву насіння загортаємо в марлю і опускаємо в воду температури 25 ° С на 12 годин, щоб насіння набрякло. А потім на два дні відправляємо набрякле насіння в холодильник. Прогрівання та гартування разом дають приголомшливий ефект.
  2. Гарбуз дуже любить тепло та сонячне світло. Якщо саме сонячне місце на Вашому городі вже зайняте, тоді прийдеться утепліти коріння. Відмінно працює мульчування чорною або прозорою плівкою, гній або курячий послід в якості нижнього шару в лунці, булижники на грядці, вдень вони накопичують тепло, а вночі віддають його в грунт. Або посадка в траншею, вона повинна бути 50 сантиметрів завширшки, 35 - 40 сантиметрів в глибину. Потім її забивають порубаними гілками, сухою травою, торішнім листям. Туди ж можна додати гній, якщо він є. Вся ця суміш рясно поливається водою, в яку при бажанні можна додати ЕМ-препарати. Зверху траншея засипається вийнятим з неї ж грунтом. Гілки в траншеї забезпечують хороший дренаж, трава, листя та гній дають, як тепло, так і харчування. Як винагорода Вам: на такій грядці гарбуз можна не поливати та не підгодовувати.
  3. Якщо поливати гарбуз, то рідко, але рясно - 1-2 відра під корінь. Не варто поливати гарбуз під час цвітіння, поки плоди менше кулака, та не треба поливати коли плоди вже дозріли. Виходить, що полив потрібен тільки в початковий період росту рослини та в період укрупнення плодів.
  4. Одна рослина гарбуза утворює 2-3 плоди. При належній підготовці насіння і гарній погоді -до 7. Якщо хочете великий гарбуз, залишайте один плід на рослину. 
  5. Щоб всі плоди, що зав'язалися встигли дозріти, батоги гарбуза обов'язково потрібно прищипувати. Як це робиться? Як тільки батіг виросте більше півтора метрів, після кожного зав'язався плода відраховуємо по 4-6 листків та укорочуємо батіг, видаляючи точку росту. Після цієї процедури всі сили рослини будуть спрямовані на дозрівання плодів. Гарбуз обов'язково повинний визріти, інакше плоди не пролежать до весни, а почнуть гнити. Тільки пізньостиглі гарбузи можна прибирати недозрілими, але потім два тижні їх краще витримати в теплому сухому приміщенні для дозрівання. 

Ми сподіваємося, що ці поради будуть корисними для Вас. Якщо Ви ще не придбрали насіння гарбуза, тут ми також можемо Вам допомогти) Переходьте за посиланням і замовляйте https://semenaua.com/uk/14-garbuz